458
1228783

Gerda Wegener

(Danmark, 1886-1940)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Gerda Wegener
(Danmark, 1886-1940)

Tre kvinnor under ett paraply

Signerad Gerda Wegener. Utförd på 1920-talet. Akvarell med täckvitt, 40 x 56 cm.

Proveniens

Sotheby's, London, 30 oktober, 1998, "Applied arts from 1880", kat nr 739.

Troligen utställd på Salon d'Automne, Paris.

Gerda Wegener var en dansk konstnär och modeillustratör främst verksam i Köpenhamn och Paris. Hon föddes i Hammelev i Danmark år 1886. Som tonåring flyttade hon till Köpenhamn och studerade på Julie Meldahls och Charlotte Sodes tecknare- och målarskola, och därefter fram till 1907 på Det Kongelige Danske Kunstakademi. Hon gifte sig år 1904 med studiekamraten Einar Wegener, sedermera Lili Elbe, som var en av de första som genomförde en lyckad könskorrigering. Deras relation har på senare tid aktualiserats i och med filmen ”The Danish Girl” från 2015.

Åren 1904-1909 ställde Wegener bland annat ut på höstutställningen på Charlottenborg och hon slog igenom som illustratör efter att hon vunnit en tävling i den danska dagstidningen Politiken.
Wegener arbetade framgångsrikt som modeillustratör för olika tidskrifter som exempelvis Vogue och La Vie Parisienne och blev genom sitt arbete känd i konstnärskretsar i Paris. Förutom uppdrag som illustratör för olika dagstidningar utförde hon även dedikerad erotisk konst som hon signerade med en svart ögonmask. Detta bidrog till att hon inte var lika framgångsrik hemma i Danmark som i Paris då hennes arbete ansågs kontroversiellt och provokativt. Wegeners stil återspeglar tidens ideal och har tydliga inslag av Art Deco. Hennes målningar föreställde ofta eleganta och sensuella kvinnor, ofta med Elbe som modell. Hon skildrade kvinnors skönhet med lika delar inlevelse, förståelse och fascination. Sensuella, självsäkra, moderna men samtidigt behagfulla kvinnor, som inte var rädda för att vara just det.

Det aktuella katalognumret föreställer tre moderiktiga kvinnor och en hund under ett paraply, ett typiskt motiv för konstnären.