460
1209606

Jean Egger

(Österrike, 1897-1934)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
320 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Jean Egger
(Österrike, 1897-1934)

Porträtt av Signe.

Signerad Egger. Utförd tidigt 30-tal i Paris. Duk lagd på papp-pannå ca 55 x49 cm. Bukowskis tackar Mag. Stefanie Moser-Maier för information om verket. Certifikat med konditionsrapport utfärdat av Mag. Stefanie Moser-Maier och daterat 5 februari 2020 medföljer verket.

Proveniens

Signe Wallin, därefter i arv till Harry Johnsson.
Därefter i gåva till nuvarande ägare.

Sannolikt ett de sista porträtten som Jean Egger utförde av Signe Wallin, tidigt 1930-tal. Målningen hängde i Signe och Jean Eggers lägenhet i Auteuil, Paris. Lägenheten skadades under kriget och den aktuella målningen vattenskadades. Efter kriget återvände Signe till Paris och förde då med sig parets konstsamling däribland auktionens porträtt hem till Sverige.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

275. Torsten Andersson, Utan titel.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK