Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
460
1209606

Jean Egger

(Österrike, 1897-1934)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
17 000 - 19 400 EUR
19 400 - 22 200 USD
Klubbat pris
320 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Jean Egger
(Österrike, 1897-1934)

Porträtt av Signe.

Signerad Egger. Utförd tidigt 30-tal i Paris. Duk lagd på papp-pannå ca 55 x49 cm. Bukowskis tackar Mag. Stefanie Moser-Maier för information om verket. Certifikat med konditionsrapport utfärdat av Mag. Stefanie Moser-Maier och daterat 5 februari 2020 medföljer verket.

Proveniens

Signe Wallin, därefter i arv till Harry Johnsson.
Därefter i gåva till nuvarande ägare.

Sannolikt ett de sista porträtten som Jean Egger utförde av Signe Wallin, tidigt 1930-tal. Målningen hängde i Signe och Jean Eggers lägenhet i Auteuil, Paris. Lägenheten skadades under kriget och den aktuella målningen vattenskadades. Efter kriget återvände Signe till Paris och förde då med sig parets konstsamling däribland auktionens porträtt hem till Sverige.