Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
481
1234567

PG Thelander

(Sverige, Född 1936)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 500 - 17 000 EUR
16 600 - 19 400 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
PG Thelander
(Sverige, Född 1936)

"Mot ön"

Signerad P.G Thelander samt daterad 2009 a tergo. Duk 130 x 90 cm.

Galerie Aronowitsch, Stockholm, 6 februari - 7 mars, 2010.

Konstnär

Thelander, PG f.1936. Svensk konstnär. Studier vid Konstfack 1953-1959, Kungliga Konsthögskolan 1959-1964 . PG Thelander är både målare, skulptör och grafiker och växlar gärna mellan de olika teknikerna. Han är särskilt skicklig som koppargrafiker och har uppmärksammats internationellt. Han är representerad förutom på alla större museer i Sverige och flera i Norden i London, Paris, Dresden, Mexico City, New York och San Francisco. PG Thelander har ett så särpräglat bildspråk att ingen betraktare kan stå likgiltig. Med glimten i ögat lånar han motiv ur den klassiska konsten och blandar friskt med egna funderingar. Varje bild väcker en ny idé ty konst föds ur konst. Han placerar lekfullt irrelevanta objekt i ett till synes ordinärt motiv . Bilderna är överraskande, ty vem undrar inte varför det finns muttrar, skruvar, öglor, plåsterlappar, tapetremsor här och var på pingviner, sköldpaddor, strutsar och grodor. Och så en och annan blå kub eller orange morot eller prickig flugsvamp. Eller så var det gurkor, potatisar, äpplen och gula bananer och fläskkorvar. För att inte gömma flugan. Hans bildfantasi är outtömlig! Sedan 1970-talet dyker en liten hjälplös figur upp här och var i bilderna, Det är en parafras på Jean Dubuffets porträtt av Henri Calet. När PG såg honom kände han intensivt en stor gemenskap och kunde inte låta bli att ”adoptera” den lille gubben som sitt alter ego. Humor och lekfullhet är kännetecken för hans konst.