50
1233229

René Lalique

(Frankrike, 1860-1945)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
René Lalique
(Frankrike, 1860-1945)

vas "Espalion", Frankrike 1920-30-tal, nr 996.

Formgjuten opaliserande glasmassa, reliefdekor av blad, märkt R. LALIQUE och graverad signatur R. Lalique France. Höjd 18 cm.

Pyttenagg runt mynningen.

Félix Marcilhac, "R. Lalique, Catalogue raisonné de l'oevre de verre", Les éditions de l'amateur, Paris 1994, modellen avbildad sid 438, nr 996.

Modellen formgiven år 1927, ej i produktion efter 1947.