Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
503
1235348

Carl Birger Höög

(Sverige, 1899-1929)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Carl Birger Höög
(Sverige, 1899-1929)

Folksamling

Signerad Höög och daterad 1925. Duk 80 x 60 cm.

Carl Birger Höög var en särling på den svenska konstscenen. Sin utbildning fick han på Carl Wilhelmsons målarskola i Stockholm samt hos Othon Friesz i Paris. Under sina få verksamma år skildrade Höög gärna 1920-talets Parisliv på ett högst säreget vis. I motivvalet minner han om bland andra Henri Toulouse-Lautrec och Honoré Daumier och skildrar Montmartres krogar och gator. Höög återgav i målningarna sina vänners till synes glada sorglösa livet med en viss sarkasm och ett drömlikt skimmer. Färgskalan är spartansk med brunt och ockra mot vilka han effektfullt ställer det dovt gröna. Ofta är målningarna utförda i den Nya Saklighetens anda, som var på modet i mitten av 1920-talet. Rörelsen är frusen, ett allmäneuropeiskt fenomen, som hade sitt ursprung i det italienska "Pittura metafisica". Höög blev endast 29 år, efter hans bortgång hölls en minnesutställning och kombinerad debututställning i Konstnärshuset i Stockholm.

Konstnär

Höög, Carl Birger (1899-1929,) svensk målare. Dog ung och blev först efter sin död känd för svensk publik. På 1920-talet gjorde den nya tiden sitt intåg i Paris. Det var jazzens och charlestonedansens, de korta klänningarnas och det shinglade hårets tid. Detta mötte den unge Höög när han kom för att studera för Othon Friesz. Det var det glada sorglösa livet, det uppsluppna festande Paris som han skildrade med grym ironi. Färgskalan är spartansk med brunt och ockra mot vilka han effektfullt ställer det dovt gröna. Ofta är målningarna utförda i den Nya Saklighetens anda, som var på modet i mitten av 1920-talet. Rörelsen är frusen, ett allmäneuropeiskt fenomen, som hade sitt ursprung i det italienska "Pittura metafisica". Han blev endast 29 år. Efter hans bortgång hölls en minnesutställning i Konstnärshuset i Stockholm