Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
505
1235227

Greta Knutson-Tzara

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Greta Knutson-Tzara
(Sverige, 1899-1983)

"no 19"

Signerad GK. Duk 100 x 73 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Konstnär

Greta Knutson-Tzara var en svensk bildkonstnär, författare och konstkritiker född i Stockholm. Hon studerade för Carl Wilhelmson, vid Konsthögskolan och i Paris för Andre Lhote. Knutson-Tzara är känd för sina stilleben med blommor och frukter i svala färger. Hon var bosatt i Paris från 1929 och anhängare av Dada-rörelsen och surrealismen och målade till en början i en primitivt, naivistisk stil. Senare drogs hennes måleri mot en mer stiliserad naturalism och modern kubism.