100
1234638

TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Ormskinnsdekor samt band med kunglig gåvoinskription; Carl XV till Elise Hwasseer. Diameter 6,5 cm, höjd 3,8 cm.

Tilläggslista

Mässing, ej koppar.

Proveniens

Elise Hwasser (1831-1894)

Elise Hwasser ansågs vara en av sin tids främsta skådespelare. Anställd vid Kungliga Dramatiska Teatern 1850-1888.