108
1224300

Kungliga bokband, 50 volymer, drottning Hedvig Elisabet Charlotta (1759-1818).

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Oktavformat. Helskinnband, 48 med pärmstämpel H E C under hertigkrona samt 2 med HEC under kunglig krona för hertiginnan (drottning) Hedvig Elisabet Charlotta (1759-1818). Omsluter delar av Buffons Histoire Naturelle tryckta mellan 1770 och 1789 (bla delar av "
Histoire Naturelle des Oiseaux" och "des Animaux Quadrupèdes").
En gravyr föreställande Anckarsvärd samt 3 udda volymer medföljer.

Skador, ej genomgångna.

Proveniens

Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta, hertiginna av Södermanland (1759-1818). Efter hennes död såldes hennes bibliotek på auktion 3,5 och 6 februari 1819 sannolikt inköpta då av C H Ankarsvärd (1782-1865) och placerade i Biblioteket på Fållnäs. På pärmens insida C H Anckarsvärds ex-libris, samt gummistämpel " ..FÅLLNÄS BIB.". Därefter i arv till nuvarande ägare

Sjögren A, Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken, Stockholm 1915, fig 253 samt fig 257.