116
1223499

Skål, omärkt, delvis förgyllt silver, sannolikt Serbien 1600-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Rund, med heltäckande reliefdekor av djur och bladslingor, i botten liggande hjort med roterande huvud. Diameter 11 cm, vikt 117 gram.

Proveniens

Gunnar Gerring (1916-2009). Svensk diplomat.
Tjänstgjorde i Hamburg 1942, Moskva 1943, Budapest 1946, Washington 1949, Ankara 1951, Bern 1957, Bonn 1962, Sofia 1964-1969, Bagdad och Kuwait 1969-1973, Korea 1974-1975, Wellington (även Fiji, Tonga och Västra Samoa) 1979-1982.