119
1235306

Hans Jorgensen Bull (verksam i Trondhjem 1660-1684), dryckeskanna, silver. Barock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Invändigt förgylld. Cylindrisk, på tre kulfötter i form av blommor med bladanfanger. Svängt handtag, medtumgrepp i form av ett sittande, krönt lejon. Rik, graverad dekor av blomsterslingor. Locket med minnesgravyr för Carolus J. Alstadius och Magdalena P. Berghemia, 1679. Höjd 19 cm, vikt 882 gram.

Proveniens

Carolus J. Alstadius var kyrkohede i Resund, Jämtland. Han gifter sig med Magdalena P. Berghemia den 2 mars 1679.

Kannan fanns i boet efter hovpredikanten Johan Behm (1736-1818), därefter ärvdes den av hans son lagmannen Johan Magnus Behm (1770-1835) och efter honom av hans son med.dr. Axel Herman Behm (1808-1889) och därefter av hans son v. härardshövdingen Herman Behm (1842-1923), som dog ogift, varvid kannan ärvdes av hans systerdotter Gerda Folin, född Sundström, och hennes man v härardshövdingen Albert Folin. Vid hans död 1938 ärvdes kannan av Nils Folin.

Intendent Kersti Holmqvist har identifierat stämpeln till Hans Jorgensen Bull.