121
1218742

Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1766.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på helslagen fot. Svängd hänkel med volutformat tumgrepp, i locket infälld minnesmedalj. Livet med minnesgravyr: Bruks Patronen Johan Olofson Berggren Född den 11 april 1731 Död På Saxån i Wermelan den 20 april 1792. Höjd 21 cm, vikt 1.157 gram.

Proveniens

Brukspatron Johan Olofson Berggren - Saxå Bruk, Värmland