125
1212775

Jöns Granbom, konfektskål, silver, Stockholm 1786. Rokoko.

Jöns granbom, konfektskål, silver, stockholm 1786. rokoko.

Invändigt förgylld, oval med konturerad kant, på fyra genombrutna bladfötter, livet med dekor av blommande kvist, parställda hänklar. Längd 21 cm, vikt 274 gram.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 358 - 2 830 EUR

Klubbat pris:
60 000 SEK
Proveniens

Patrik Hamiltons silversamling.

Om auktionen
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31