125
1212775

Jöns Granbom, konfektskål, silver, Stockholm 1786. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Invändigt förgylld, oval med konturerad kant, på fyra genombrutna bladfötter, livet med dekor av blommande kvist, parställda hänklar. Längd 21 cm, vikt 274 gram.

Proveniens

Patrik Hamiltons silversamling.