128
1210686

Peter Johan Zetterling, kaffekanna, silver, Linköping 1792. Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Cylindrisk, på fyra tassfötter, slät med stansade bårder av tvinnade band, svängd pip och rakt handtag av svärtat trä med benknopp. På locket blommande kvist. Även locket med stämplar. Höjd 23 cm, total vikt 785 gram.

Proveniens

Ebba von Engeström, f. Eketrä, 1859-1946, (min mormorsmor), har i sina efterlämnade papper antecknat att kaffekannan inköptes av Johan Eketrä, 1808-1899, (hennes fader) för summan 100 kronor.