Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
128
1210686

Peter Johan Zetterling, kaffekanna, silver, Linköping 1792. Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Cylindrisk, på fyra tassfötter, slät med stansade bårder av tvinnade band, svängd pip och rakt handtag av svärtat trä med benknopp. På locket blommande kvist. Även locket med stämplar. Höjd 23 cm, total vikt 785 gram.

Proveniens

Ebba von Engeström, f. Eketrä, 1859-1946, (min mormorsmor), har i sina efterlämnade papper antecknat att kaffekannan inköptes av Johan Eketrä, 1808-1899, (hennes fader) för summan 100 kronor.