131
1176950

Johan Henrik Frodell, gräddkanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Invändigt förgylld. Kaskformad, på rektangulär bas med nollgaller och kulfötter. På livet graverad bladranka. Uppsvängt, räfflat handtag. Undertill svisselerade initialer. Höjd 16,5 cm, vikt 268 gram

Proveniens

Privat samling.