134
1217184

Adolf Zethelius, sockerskrin, silver, Stockholm 1811. Empire.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
19 500 SEK

Ovalt, fotlöst, slätt med pålagda medusamaskaroner samt räfflat band och meanderbård, nyckelhål med nyckel. Fällbart lock med bladrosett och hänkel. Även locket med stämplar. Undertill stämplat vapen för Lejonhuvud och för Sparre. Längd 15 cm, vikt 636 gram.

Proveniens

Lejonhuvud
Sparre