161
1212447

Adolf Sper, skorpkorg, silver, S:t Petersburg 1835.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Invändigt förgylld. Rektangulär, på indragen fot, delvis godronnerad samt med dekor av blad- och blomranka. Hörnen dekorerade av snäckor med stämplade alliansvapen. Fällbar hänkel. Längd 23 cm, bredd 21 cm, höjd 14 cm. Vikt 685 gram.