169
1211146

TÄCKE, rya, Sverige eller Finland 1700-tal - omkring 1800, ca 189,5-194 x 153-154,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Två ihopsydda våder. Diagonala rutmönster i benvitt, gult, kamelhårsfärg, blågrönt, ljus- och mörkblått. Smal mörkbrun bård. Fodrad.

Något ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar, skador.

Proveniens

Hovintendent och konsthandlare Gösta H Stenman, Helsingfors/Stockholm. Den välkända konstnären Helene Schjerfbecks gallerist; Bukowskis Internationella höstauktion 2002, 526:1257.