179
1236165

MATTA, Antik Ersari, ca 235,5 x 197 cm. (samt kortsidorna med 4-14,5 cm slätväv).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkröd botten med tre rader stora polykroma gülligöls och flera olika underornament. Bred mörkröd huvudbård med polykromt rombmönster.

Ställvis något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador, den kortare slätväven på en sida är påsydd senare, den kan vara från en annan Ersari.

Tilläggslista

den kortare slätväven på en sida är påsydd senare, den kan vara från en annan Ersari.