194
1209101

MATTA, semiantik Keshan figural, s.k. Motachem, ca 205,5 x 140,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Benvit botten med polykromt landskap med figurscener: kung Bahram hälsar herde med djur vid flod, vandrande kvinna som letar efter kung Bahram, kung Bahram på jakt. Mörkblå huvudbård med blommor och stora benvita kartuscher med skrift. Mörkblå sekundärbårder med röda kartuscher med inskriptioner. Inskriptionerna visar hyllningar till kungen.

Abrasher. Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, något stel, smärre malskador Långsidorna med smärre revor, kortsidorna saknar några knutrader och har obetydliga skador, senare fransar.