1223575

BYRÅ, tillskriven Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl a valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 84, bredd 46,5, höjd 80 cm. Nyckel medföljer.

Senare snäpplås.

Mästarnas Möbler, Norstedts 1996, Torsten Sylvén. Se sid 135.