Tio rutor. Terrakottafärgad botten med polykrom blommedaljong och hörnornament. Terrakottafärgad bård med mörkblå rankor. (Ovanligt med så många rutor).
Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med obetydliga trampveck, en senare kortsida.