208
1223148

MEDITATIONSMATTA, semiantik Ningxia sannolikt, Kina, ca 594,5 x 61-64,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Tio rutor. Terrakottafärgad botten med polykrom blommedaljong och hörnornament. Terrakottafärgad bård med mörkblå rankor. (Ovanligt med så många rutor).

Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador. Långsidorna med obetydliga trampveck, en senare kortsida.