213
1226663

MATTA, antik Shirvan, Tsarryssland, ca 277-288,5 x 139-140 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Röd botten med stora polykroma hakmedaljonger, stiliserade blommor och geometriska figurer. Röd bård med stiliserade blommor. Benvit huvudbård med blomrankor. Flera sekundärbårder.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, fällningar, hål (ca 2x3 cm), skador, trampveck, lagningar. Skadade sidor.