219
1233377

MATTA, semiantik Täbris, signerad Jabarzadeh ca 337,5 x 242,5 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblå botten med polykrom medaljong, stora hörnornament, palmett-, blom-, moln,- och arabeskslingor. Blåmelerad huvudbård med stor växtranka. Signatur i stjärna i inre sekundärbårdens ena hörn: Jabarzadeh

Ställvis något slitage, fläckar, smärre malskador. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador.