Arne Jones E1299
224
1213203

MATTA, semiantik Xinjiang (Sinkiang), Kina, ca 128,5 x 70 cm.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med blommedaljong, fyra medaljonger med skrivtecken, två stora stiliserade blommor och hörnornament i ljusblått och benvitt. Inskriptioner: 和实纪念 (En present för harmoni och
sanning). Mörkblå huvudbård med stiliserade blommor och symboler.

Något slitage och smutsig, obetydliga fläckar. Sidorna med trampveck, en avkortad kortsida.

Proveniens

General Ma Chung-Yin (Ma Zhongying 马仲英 / 馬仲英), även omskriven som "Stora hästen", var av Hui folket och en kinesisk Krigsherre under 1920-1930-talet i Xinjiang. Till sina officerare beställde han mattor i basaren i Xinjiang som alla kännetecknades av en medaljong, fyra skrivtecken (En present för harmoni och
sanning) och två blomsterornament. Den svenske upptäcktsresande författaren Sven Hedin skildrade General Ma Chung-Yins truppers brådska att sälja sina mattor, efter motgångar på slagfältet 1934, i alstret "Stora Hästens flykt" (1936). Flera av officerarna gjorde ändringar i mattorna efter General Ma Chung-Yins fall så att dessa lättare kunde säljas utan att vederbörande skulle indentifieras som den förlorande parten.

Jämför Hali Magazine, nr 44, April 1989, sid 16,17.