Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
225
1213206

MATTA, semiantik Xinjiang (Sinkiang), Kina, ca 127 x 67-69 cm (samt ca 1 cm slätväv på en kortsida).

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
487 - 585 EUR
566 - 680 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med blommedaljong, fyra medaljonger med skrivtecken, två stora stiliserade blommor och hörnornament i ljusblått och benvitt. Inskriptioner: 和实纪念 (En present för harmoni och
sanning). Mörkblå huvudbård med stiliserade blommor och symboler.

Något slitage och smutsig, obetydliga fläckar. Sidorna med trampveck, en kortsida avkortad.

Proveniens

General Ma Chung-Yin (Ma Zhongying 马仲英 / 馬仲英), även omskriven som "Stora hästen", var av Hui folket och en kinesisk Krigsherre under 1920-1930-talet i Xinjiang. Till sina officerare beställde han mattor i basaren i Xinjiang som alla kännetecknades av en medaljong, fyra skrivtecken (En present för harmoni och
sanning) och två blomsterornament. Den svenske upptäcktsresande författaren Sven Hedin skildrade General Ma Chung-Yins truppers brådska att sälja sina mattor, efter motgångar på slagfältet 1934, i alstret "Stora Hästens flykt" (1936). Flera av officerarna gjorde ändringar i mattorna efter General Ma Chung-Yins fall så att dessa lättare kunde säljas utan att vederbörande skulle indentifieras som den förlorande parten.

Jämför Hali Magazine, nr 44, April 1989, sid 16,17.