226
1207201

ROMERSKT GLAS, fyra delar. Medelhavsregionen, troligen 300/1000-tal e-Kr.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Gröna glastoner. Höjd 9-20,5 cm.

Iridicerande, anlupna. Slitage.

Proveniens

Emil Hultmarks samling (1872-1943). Emil Hultmark var en av grundarna av den internationellt välrenomerade ‘Kinaklubben’ (China Club) i Stockholm under 1920-talet tillsammans med namnkunniga personer så som bl.a. Carl Kempe (1884-1967) och kronprins Gustav Adolf. Han är en välkänd storsamlare i Sverige och hans vackra hem och sommar hus är väl dokummenterade i magasinet 'Svenska Hem i ord och bild' under 1930's-talet, vilket ger ett underbart fönster in i den gyllene eran av konstsamlande i Europa.