231
1200933

POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stor konande cuppa, balusterben med spiral i guld och rött på stor fot. Slipad och graverad dekor av putto inom ramverk som står och lutar sig mot ett träd. Med devisen "plus je suis agité" (ju mer jag är upprörd). Höjd 18 cm.

Obet slitage.