233
1234639

PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Konande cuppa, slipad och graverad dekor med monogram under grevlig krona samt med devisen "Aus Beständige freundschafft 1712". Höjd 21,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Möjligen har glaset något att göra med Slaget vid Gadenbusch 1712.

Slaget vid Gadebusch utkämpades den 9 december 1712 mellan Sverige å ena sidan och Danmark och Sachsen å den andra. Den svenska hären, med Magnus Stenbock i täten, segrade - den sista stora segern för det svenska stormaktsväldet.