244
1232785

TOBAKSURNA, fajans. Holland, omkring 1800.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Märkt B:P-6. Målad dekor, centralt texten B: Rappe under girland ovan tunnor med tobak, flankerat av två män med tobakspipor. Höjd 27 cm.

Mässingslock medföljer. Glasyrslitage vid mynning. Nagg, slitage.

Det finns flera kända exemplar av dessa tobakskrukor, de är märkta med olika tobaksmärken så som Rappe, St Domingo, Virginia och Havana.

The spanish world for tobacco is rapé.