248
1208067

TALLRIKAR, 16 st, porslin.Sévrès, Paris, 1804-09, med Axel von Fersens monogram.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i blått. Bestående av 12 flata tallrikar samt fyra djupa tallrikar. Diameter 25 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Axel von Fersen (1755-1810).
Servisen är upptagen i hans bouppteckning i palatset i Stockholm: "Denna Service är vitt med blå kanter och märkt med A.F."

Efter Axel von Fersens våldsamma död år 1810, ärvde hans bror Fabian Reinhold von Fersen honom. Efter Fabians bortgång ärvde de tre sönerna sin far, men de gick alla tre bort officiellt barnlösa. Då står Fabians dotter Louise i tur, och hon ärver också sin bror Hans Gustavs ansenliga rikedomar.
Louise von Fersen, gift Gyldenstolpe, (1816-1879) och hennes make Carl sätter sprätt på den enorma förmögenheten. Det leder bl.a. till att både Steninge Slott och Ljungs Slott säljs på exekutiv auktion år 1867.
Tallrikarna går sedan i arv genom deras son August Gustaf Fersen Gyldenstolpe till dennes dotter Alice Gyldenstolpe (1872-1952). Hon gifter sig med utrikesminister Eric Trolle (1863-1934), far till Erik Trolle (1901-1981), ägare till Fulltofta Gods. Eriks dotter Birgitta Trolle (1937-2006) växer upp där och tallrikarna går vidare med henne.
Efter Birgitta Trolle ärvdes de av hennes tredje make, Arno Kyander (1930-2011) och slutligen efterlämnades de till den nuvarande ägare.

Axel von Fersen, var en svensk greve, generallöjtnant, riksmarskalk, ambassadör och en av rikets herrar. Han var son till fältmarskalk Axel von Fersen d.ä. och Hedvig Catharina De la Gardie.

Axel von Fersen var militär och politiker samt en tidstypisk representant för hovstilen vid Gustav III:s hov. Han var franska drottningen Marie-Antoinettes gunstling, och känd för sin nära relation med drottningen och han planerade samt deltog i den franska kungafamiljens misslyckade flyktförsök 1791. Han deltog i det amerikanska frihetskriget på kolonialisternas sida mot den brittiska kronan.