266
1223945

Henri de Toulouse-Lautrec

(Frankrike, 1864-1901)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Henri de Toulouse-Lautrec
(Frankrike, 1864-1901)

"Reine de Joie"

Färglitografi, 1892, tryckt av Ancourt, Paris, på två sammanfogade blad, med bläckstämpel Republique Française. Bildstorlek 140,5 x 92,5 cm, bladstorlek 142,5 x 95,5 cm.

Wittrock P3, Delteil 342, Adhemar, Adriani 5.

Denna färgglada affisch avbildar temat i den kontroversielle författaren Victor Jozes roman ”Reine de Joie” (”Glädjens drottning”). Handlingen följer en ung parisisk kurtisan som övertygade den rika judiska bankrien Baron de Rosenfeld att kompensera henne med pengar i utbyte mot sina tjänster. Rosenfeld var en fiktiv karaktär men sades att löst baseras på den riktiga Baron de Rothschild, och Jozes spelade upp antisemitiska stereotyper från 1890-talet vilka karakteriserade judiska bankirer som giriga, oärliga och oförfinade. Affischen och boken vållade stora protester från Rothschild och hans vänner vilka slet ned och förstörde affischen som hade satts upp runt om i Paris.

Konstnär

Henri de Toulouse-Lautrec var en fransk bildkonstnär och formgivare född i Albi i södra Frankrike. Som ung var han plågad av en skelettsjukdom som medförde att han tidigt slutade växa. Toulouse-Lautrec dog redan vid 36 års ålder men lyckades under sin korta levnad producera en mängd verk av hög konstnärlig kvalitet. Toulouse-Lautrec studerade i Paris för Léon Bonnat, Fernand Cormon samt för René Princeteau som hade hästmålningar som specialitet. I likhet med Edgar Degas avbildade Toulouse-Lautrec olika sidor av vardagslivet, bland annat kapplöpningsbanor, musik- och danssalonger och kabarélokaler. Han är främst känd för sin affischkonst bestående av bland annat reklamposters för danspalatset Moulin Rouge föreställande kabaréartisterna Jane Avril och Aristide Bruant. Han inspirerades även av det österländska plangeometriska bildspråket. Toulouse-Lautrec var en av sin tids viktigaste och mest nytänkande affischkonstnärer och målade med exceptionell kraft med svarta streck och svepande diagonaler.