294
1216854

Jasper Johns

(USA, Född 1930)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Jasper Johns
(USA, Född 1930)

"Cups 4 Picasso"

Färglitografi, 1972, på Hanga-papper, signerad och numrerad 15/39, utgiven av ULAE, med deras blindstämpel. Bildstorlek 35,9 x 81,9 cm, bladstorlek 56,5 x 81,9 cm.

Proveniens

Elaine Horwitch Galleries; Swann Galleries, New York, 11 november 1999, kat nr 732; Privat samling, Sverige.

William Rockhill Nelson Gallery of Art, Atkins Museum of Fine Arts, Kansas City.

ULAE 122, Field 167