30
1234944
KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1800-talets början, Sengustavianskt.
Konsolbord, stockholmsarbete 1800-talets början, sengustavianskt.

Förgyllt och mörkpatinerat. Skiva av kolmårdsmarmor. Snidade egyptiserande figurer och fjällsnitt. Sargens dekor delvis i bly. Längd 87,5, bredd 44,5, höjd 83 cm.

Utropspris:

45 000 - 50 000 SEK

4 245 - 4 717 EUR

Om auktionen
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61