305
1216871
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)
Roy lichtenstein, "brushstrokes".

"Brushstrokes"

Serigrafi, 1967, signerad med blyerts och numrerad 275/300. Utgiven av Leo Castelli Gallery, New York, för Pasadena Art Museum, California. Bladstorlek 58,5 x 78,5 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 547 - 9 434 EUR

Klubbat pris:
145 000 SEK
Proveniens

Bo Alveryd, Malmö 1960; Privat samling, Sverige.

Corlett 45.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02