307
1216909
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)
Roy lichtenstein, "foot and hand".

"Foot and hand"

Offset-litografi, 1964, signerad med blyerts och numrerad 178/300, utgiven av Leo Castelli Gallery, New York. Bladstorlek 43,5 x 54,5 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 660 - 7 547 EUR

Klubbat pris:
95 000 SEK
Proveniens

Keith .H. Barker Collection, New York; Christie's, New York, 1986; Privat samling, Sverige.

Corlett II.4

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02