Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
312
1216911

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)

"Dancing figures"

Etsning, 1980, signerad med blyerts och numrerad 28/32. Utgiven av Tyler Graphics Ltd., New York. Plåtstorlek 29 x 26 cm, bladstorlek 63,5 x 56,7 cm.

Proveniens

Christie's, New York, 1986; Privat samling, Sverige.

Corlett 171.

Konstnär

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.