332
1208315

Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Egron Lundgren
(Sverige, 1815-1875)

"The Sultana"

Signerad EL. Akvarell och gouache 46 x 34 cm.

Proveniens

W.H. Benn, Dealer in High-Class Pictures, 8, Cavendish Circus, Buxton; William Walton Esq. , Harrytown Hall, Romiley, Stockport; fil. dr Emil Hultmarks samlingar; i arv.

Royal Jubilee Exhibition, Manchester, 1887, kat nr 1166; Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", 1942, kat nr 128.

Maj Sterner, 'Fil. dr. och Fru Emil Hultmarks hem. Birger Jarlsgatan 32, Stockholm', artikel i "Svenska hem i ord och bilder", 1936, omnämnd sid 179 och avbildad sid 181 samt 182.