356
1207534

Domenico Bossi

(Italien, 1765-1853)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Domenico Bossi
(Italien, 1765-1853)

Porträtt av dam i vit klänning

Miniatyr. Signerad D. Bossi pinxit och otydligt daterad, möjligen 1805. Gouache på ben 7 x 5,5 cm (inklusive ram och ögla 11 x 7,8 cm).

Den avbildade kvinnan är sannolikt hovdam hos kejsarinnan Elisabeth Alexeievna av Ryssland (född prinsessa av Baden och syster till den svenska drottningen Fredrika, Gustaf IV Adolfs gemål). Kvinnan bär ett så kallat hovdamschiffer i diamanter med EA under krona på en bandrosett.