357
1214290

Niclas Lafrensen d.ä., tillskriven

(Sverige, 1698-1756)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Sverige, 1698-1756)

Möjligen Fredrika Eleonora Horn av Ekebyholm (1751-1750), gift Stenbock

Miniatyr. Gouache 8,5 x 7,5 cm (inklusive ram 10 x 9 cm). Rokokoram av förgylld mässing.

Proveniens

Wivica Ankarcrona Borells samling.

Merit Laine och Carolina Brown, "Gustaf Lundberg, 1695 - 1786. En porträttmålare och hans tid". Jfr Lundbergs avbildad helsida, pl 24, s. 23. (Damen har samma komposition och dräkt men håller i Lundbergs målning händerna i en sammets- och pälsmuff).