361
1225728

Björn Ahlgrensson

(Sverige, 1872-1918)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
29 500 SEK
Björn Ahlgrensson
(Sverige, 1872-1918)

"Martallar"

Signerad Björn Ahlgrensson och daterad -97. Olja på duk 49 x 42,5 cm.

Proveniens

Bengt Hedberg, Gränna (i gåva direkt av konstnären); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 518, "Internationella Höstauktionen", 5-7 december 2000, kat nr 1; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

"Yngre Konstnärers Förening", Stockholm, 1898; Shepard Gallery/Moser & Klang, "The Swedish Vision - Landscape and figurative paintings 1885-1920", 1985, kat nr 10.

Troligen utförd på Muskö i Stockholms skärgård.