370
1225733

Alfred Ekstam

(Sverige, 1878-1935)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Alfred Ekstam
(Sverige, 1878-1935)

"Höstdag"

Signerad Alfred Ekstam och daterad 1914. Olja på duk 103 x 71 cm.

Proveniens

Tandläkare Arvid Axelssons samlingar, Arvika; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 552, "Internationella Vårauktionen", 26-29 maj 2009, kat nr 46 A; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Agneta Fjæstad Nordmark, "The Rackstad Dance", 2011, avbildad i färg sid 159.