389
1226352

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

"Smeden"

Signerad Chr. Eriksson. Gjutarstämplar Herman Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 17,5 cm (inklusive stenbas 21,5 cm).

Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", motivet omnämnt samt avbildat sid 153.

Citerat i Helge Kjellins levnadsteckning över Christian Eriksson får vi veta följande: "I en intervju med Christian Eriksson (tryckt i Karlstads-Tidningen den 30 april 1934) sade han om en liten statyett 'Smeden', att det var 'den första skulptur jag gjort utan direkt modellstudium. Detta var förresten år 1900 i Paris' ".