391
1233209

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Skiss till Tyresö panorama 1908"

Signerad Eugen och otydligt daterad 1919 (?). A tergo signerad Eugen. Olja på duk 25 x 61,5 cm.

"Konstnärskolonin på Tyresö", utställningskatalog Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2013, jfr "Tyresöpanorama" (olja på duk, 86 x 237 cm, 1908, Sophiahemmet, Stockholm) avbildad i färg sid 144.