397
1228096

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Tomforor (motiv från Eolsgatan)"

Signerad N. Kreuger och daterad 1925. Tusch på olja på papp-pannå 43 x 44 cm.

Proveniens

Tidigare i tandläkare och fru Sven Myrbecks samlingar, Stockholm; därefter i arv till nuvarande ägare.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 392 (under titeln "Tomforor").

Konst i svenska hem, vol. 5, upptagen sid 228 under samling 336: "Myrbeck, Sven, Tandläkare Norr Mälarstrand 8-10, Stockholm"; Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen sid 290 som nr 642.