Morgonstund
Signerad Emil Österman och daterad 1910. Olja på duk 75 x 95 cm.
Utställningar: (Möjligtvis) Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, eventuellt identisk med kat nr 561 ("Min hustru och min son").
(Möjligtvis) Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, eventuellt identisk med kat nr 561 ("Min hustru och min son").