Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
401
1234167

Emil Österman

(Sverige, 1870-1927)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Emil Österman
(Sverige, 1870-1927)

Morgonstund

Signerad Emil Österman och daterad 1910. Olja på duk 75 x 95 cm.

Tilläggslista

Utställningar: (Möjligtvis) Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, eventuellt identisk med kat nr 561 ("Min hustru och min son").

(Möjligtvis) Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, eventuellt identisk med kat nr 561 ("Min hustru och min son").